Breaking news
  1. How to Qualify: AAU Junior Olympic Games
  2. 27th Annual BAYTAF Classic Division III Champions
  3. AAU Club Championships & AAU Primary Nationals Recap
  4. Not Stretching Companies Will Do It For You
  5. Youth Track & Field Nutrition Guide

2017 AAU Junior Olympic Games

Details

Date Time League Season
July 29, 2017 8:00 am AAU 2017

Preview

CLASSIFICATIONS

8 & UG — 8 and under (2009 & After)
8 & UB — 8 and under (2009 & After)
9G — 9 years old (2008)
9B — 9 years old (2008)
10G — 10 years old (2007)
10B — 10 years old (2007)
11G — 11 years old (2006)
11B — 11 years old (2006)
12G — 12 years old (2005)

12B — 12 and under (2005)
13G — 13 years old (2004)
13B — 13 years old (2004)
14G — 14 years old (2003)
14B — 14 years old (2003)
15-16G — 15-16 years old (2001-2002)
15-16B — 15-16 years old (2001-2002)
17-18G — 17-18 years old (1999-2000)
17-18B — 17-18 years old (1999-2000)

Q = Quarterfinals

S = Semifinals

F = Finals

TF = Timed Final

EVENT SCHEDULE (tenative)

Multi-Events / Racewalk

TIME EVENT AGE GROUP RACE
8:00 AM Decathlon 15-16B (Day 1) 100m, LJ, SP, HJ, 400m
8:15 AM Pentathlon 13G (Finals) 100m Hurdles, SP, HJ, LJ, 800m
8:30 AM Pentathlon 13B (Finals) 100m Hurdles, SP, HJ, LJ, 1500m
9:00 AM Decathlon 17-18B (Day 1) 100m, LJ, SP, HJ, 400m
10:30 AM Heptathlon 15-16G (Day 1) 100m Hurdles, HJ, SP, 200m
10:45 AM Heptathlon 17-18G (Day 1) 100m Hurdles, HJ, SP, 200m
11:00 AM Pentathlon 14G (Finals) 100m Hurdles, SP, HJ, LJ, 800m
11:30 AM Pentathlon 14B (Finals) 100m Hurdles, SP, HJ, LJ, 1500m
12:00 PM 1500m Racewalk 9G, 9B, 10G, 10B TF
2:00 PM 1500m Racewalk 11G, 11B, 12G, 12B TF

Multi-Events / Racewalk

TIME EVENT AGE GROUP RACE
8:00 AM Heptathlon 15-16G (Day 2) LJ, Javelin, 800m
Heptathlon 17-18G (Day 2) LJ, Javelin, 800m
Pentathlon 11G, 12G (Finals) 80m Hurdles, SP, HJ, LJ, 800m
Triathlon 9B, 10B (Finals) HJ, SP, 400m
8:15 AM Pentathlon 11B, 12B (Finals) 80m Hurdles, SP, JH, LJ, 1500m
8:30 AM Decathlon 15-16B (Day 2) 110m Hurdles, D, PV, Javelin, 1500m
9:30 AM Decathlon 17-18B (Day 2) 110m Hurdles, D, PV, Javelin, 1500m
Triathlon 9G, 10G (Finals) HJ, SP, 200m
12:00 PM 3000m Racewalk 13G, 13B, 14G, 14B TF
3:00 PM 3000m Racewalk 15-16G, 15-16B, 17-18G, 17-18B TF

Running Event Schedule

TIME EVENT AGE GROUP RACE
8:00 AM 3000m 11G, 11B, 12G, 12B TF
10:00 AM 400m Hurdles 15-16B, 17-18B, 15-16G, 17-18G SF
200m 13G, 13B, 14G, 14B SF
12:30 PM 800m 13G, 13B, 14G, 14B, 15-16G, 15-16B, 17-18G, 17-18B SF
3:00 PM 100m All Divisions QF

Field Event Schedule

TIME EVENT AGE GROUP PIT/RING #
8:00 AM Long Jump 17-18G Pit 1
Long Jump 14B Pit 2
Discus 13B
Shot Put 14G Rings 1 & 2
Shot Put 14B Rings 3 & 4
Javelin 13G
9:00 AM High Jump 15-16G Pads 1, 2 & 3
Pole Vault 13B Pad 1
12:00 PM Triple Jump 17-18B Pit 1
Triple Jump 14G Pit 2
High Jump 12B Pads 1, 2 & 3
Shot Put 9G Rings 1 & 2
Shot Put 9B Rings 3 & 4
Discus 11G
Javelin 15-16B
1:00 PM Pole Vault 14B Pads 1
3:00 PM High Jump 10G Pads 1, 2 & 3
Long Jump 12G Pit 1 & 2
Shot Put 8 & UG Rings 1 & 2
Shot Put 8 & UB Rings 3 & 4

Running Event Schedule

TIME EVENT AGE GROUP RACE
8:00 AM 1500m 13G, 13B, 14G, 14B, 15-16G, 15-16B, 17-18G, 17-18B TF
11:00 AM 400m Hurdles 15-16B, 17-18B, 15-16G, 17-18G F
200m 13G, 13B, 14G, 14B F
11:30 PM 200m All Divisions QF
2:15 PM 400m 8&UG, 8&UB, 9G, 9B, 10G, 10B, 11G, 11B, 12G, 12B SF

Field Event Schedule

TIME EVENT AGE GROUP PIT/RING #
8:00 AM Long Jump 15-16B Pit 1
Long Jump 9B Pit 2
Discus 17-18G
Shot Put 10G Rings 1 & 2
Shot Put 10B Rings 3 & 4
Turbo-Javelin 12B
9:00 AM High Jump 13B Pads 1, 2 & 3
Pole Vault 13G Pad 1
12:00 PM Discus 12G
High Jump 11B Pads 1, 2 & 3
Triple Jump 15-16B Pit 1
Triple Jump 13G Pit 2
Shot Put 11G Rings 1 & 2
Shot Put 15-16B Rings 3 & 4
Javelin 13B
1:00 PM Pole Vault 14G Pad 1
3:00 PM High Jump 9G Pads 1, 2 & 3
Long Jump 13B Pit 1 & 2
Shot Put 15-16G Rings 1 & 2
Shot Put 11B Rings 3 & 4
Discus 14B

Running Event Schedule

TIME EVENT AGE GROUP RACE
8:00 AM 2000m Steeplechase 15-16G, 15-16B, 17-18G, 17-18B F
9:30 AM 800m 8&UG, 8&UB, 9G, 9B, 10G, 10B, 11G, 11B, 12G, 12B TF
1:15 PM 800m 13G, 13B, 14G, 14B, 15-16G, 15-16B, 17-18G, 17-18B F
1:45 PM 80m Hurdles 11G, 11B, 12G, 12B SF
100m Hurdles 13G, 14G, 13B, 14B, 15-16G, 17-18G SF
110m Hurdles 15-16B, 17-18B SF
3:30 PM 100m All Divisions SF

Field Event Schedule

TIME EVENT AGE GROUP PIT/RING #
8:00 AM Long Jump 17-18B Pit 1
Long Jump 12B Pit 2
Discus 15-16B
Shot Put 13G Rings 1 & 2
Shot Put 17-18B Rings 3 & 4
Turbo-Javelin 12G
9:00 AM High Jump 17-18B Pads 1, 2 & 3
Pole Vault 15-16G Pad 1
12:00 PM Discus 14G
High Jump 14G Pads 1, 2 & 3
Triple Jump 17-18G Pit 1
Triple Jump 14B Pit 2
Shot Put 17-18G Rings 1 & 2
Shot Put 13B Rings 3 & 4
Javelin 14B
3:00 PM High Jump 13G Pads 1, 2 & 3
Long Jump 14G Pit 1 & 2
Shot Put 12G Rings 1 & 2
Shot Put 12B Rings 3 & 4

Running Event Schedule

TIME EVENT AGE GROUP RACE
8:00 AM 1500m 8&UG, 8&UB, 9G, 9B, 10G, 10B, 11G, 11B, 12G, 12B TF
11:45 AM 80m Hurdles 11G, 11B, 12G, 12B F
100m Hurdles 13G, 14G, 13B, 14B, 15-16G, 17-18G F
110m Hurdles 15-16B, 17-18B F
12:30 PM 200m All Divisions SF
1:15 PM 4x400m Relay 13-14G, 13-14B, 15-16G, 15-16B, 17-18G, 17-18B SF

Field Event Schedule

TIME EVENT AGE GROUP PIT/RING #
8:00 AM Long Jump 15-16B Pit 1
Long Jump 13G Pit 2
Discus 17-18B
Javelin 15-16G
Turbo-Javelin 9B
9:00 AM High Jump 17-18G Pads 1, 2 & 3
Pole Vault 15-16B Pad 1
12:00 PM Discus 12B
High Jump 12G Pads 1, 2 & 3
Triple Jump 15-16G Pit 1
Triple Jump 13B Pit 2
Javelin 14G
Turbo-Javelin 9G
3:00 PM High Jump 10B Pads 1, 2 & 3
Long Jump 9G Pit 1 & 2

Running Event Schedule

TIME EVENT AGE GROUP RACE
8:00 AM 4x800m Relay 11-12G, 11-12B, 13-14G, 13-14B, 15-16G, 15-16B, 17-18G, 17-18B TF
11:00 AM 4x100m Relay All Divisions SF
1:45 PM 400m 13G, 13B, 14G, 14B, 15-16G, 15-16B, 17-18G, 17-18B SF

Field Event Schedule

TIME EVENT AGE GROUP PIT/RING #
8:00 AM Long Jump 11B Pit 1
Long Jump 11G Pit 2
Discus 15-16G
Javelin 17-18B
Turbo-Javelin 11B
9:00 AM High Jump 15-16B Pads 1, 2 & 3
Pole Vault 17-18G Pad 1
12:00 PM High Jump 14B Pads 1, 2 & 3
Long Jump 10B Pit 1
Long Jump 10G Pit 2
Discus 13G
Javelin 17-18G
Turbo-Javelin 8 & UG
3:00 PM High Jump 11G Pads 1, 2 & 3

Running Event Schedule

TIME EVENT AGE GROUP RACE
8:00 AM 3000m 13G, 13B, 14G, 14B, 15-16G, 15-16B, 17-18G, 17-18B TF
12:15 PM 100m All Divisions F
12:45 PM 400m All Divisions F
1:30 PM 4x100m Relay All Divisions F
2:15 PM 200m All Divisions F
2:45 PM Joel Ferrell Award Recognition
3:00 PM 4x400m Relay 9-10G, 9-10B, 11-12G, 11-12B, 13-14G, 13-14B, 15-16G, 15-16B, 17-18G, 17-18B F

Field Event Schedule

TIME EVENT AGE GROUP PIT/RING #
8:00 AM Long Jump 8&UB Pit 1
Long Jump 8&UG Pit 2
Discus 11B
Turbo-Javelin 10B
Turbo-Javelin 8&UB
9:00 AM High Jump 9B Pads 1, 2 & 3
Pole Vault 17-18B Pad 1
11:30 AM Turbo-Javelin 11G
Turbo-Javelin 10G

Venue

Eastern Michigan University - Rynearson Stadium
1 Huron River Dr, Ypsilanti, MI 48197, USA